Pán Boh si môže použiť aj malé veci – príbeh kapitána Toma Mooreho

Pán Boh si môže použiť aj malé veci – príbeh kapitána Toma Mooreho

Príbeh kapitána Toma Mooreho

Na prvý pohľad sa veci zdajú inak

Na začiatku apríla som zachytil správu v novinách, že akýsi kapitán z II. svetovej vojny sa pokúsi vyzbierať 1000 Libier šterlingov na podporu Národnej zdravotníckej služby (jej pracovníkov), ktorá zúfalo potrebuje ochranné prostriedky v boji proti koronavírusu. Rozhodol sa, že šírku záhrady za svojím domom obíde 100 krát, a že kto by ho chcel podporiť, nech venuje svoje príspevky na podporu zdravotníkov. Na prvý pohľad bezvýznamný oznam. Smiešna suma. Smiešna vzdialenosť.

Kto je Tom Moore

Až kým mi nedošlo, že ide o 99 ročného muža, ktorý o sa o pár dní dožije 100 rokov. A nielen to. Po zlomenine bedra chodí s pomocou podporného mobilného chodítka, ktorého sa drží pri chôdzi. Kapitán Tom Moore, britský veterán z II. vojny sa rozhodol, že vyjadrí svoju podporu zdravotníckemu personálu v neľahkej situácii ich obetavého boja proti koronavírusu. 

Svojím jednoduchým počinom si získal srdce národa. Nielen národa, ale aj mnohých čitateľov z celého sveta.

Pri jeho poslednom okruhu (100-tom okruhu) mu salutovali vojaci britskej armády. Nikdy by si nepomyslel aký obrovský dosah bude mať jeho jednoduché rozhodnutie povzbudiť a priniesť aspoň kúsok nádeje v zmenu.

Povzbudenie  v čase boja proti pandémii

Nielenže mu salutovali aj armádni dôstojníci a podarilo sa mu vyzbierať teraz už vyše 30 miliónov Libier šterlingov. Podarilo sa mu ešte o čosi viac. Priniesol povzbudenie v čase boja proti pandémii. V deň narodenín mu prišlo doslova z celého sveta okolo 150 000 pozdravov k narodeninám. Týmito kartami a pozdravmi zaplnili školskú halu v prázdnej  škole, do ktorej chodí jeho vnuk. Vďaku za tento počin mu vyjadrilo celé spektrum zdravotníkov, politikov, britská kráľovná a množstvo ďalších známych osobností britskej spoločnosti.

Riaditeľ spomínanej školy v Bedforde povedal, že ešte nevidel také úžasné vyjadrenie lásky veľkému (malému) mužovi. Tieto pozdravy písali malé deti, ale aj 92 roční seniori. Dobrovoľníci ich čítali a triedili veľa hodín. Všetci boli z toho namäkko. 

Nezistil som, či je kapitán Tom Moore veriaci. Jedno je však isté.

Pán Boh môže použiť aj malé veci. Aj skromné skutky dobra. A určite nás môže použiť takých, akí sme. Aj slabých alebo chromých. Mladých alebo v dôchodku.

Ako si Boh použil Mojžiša, Rachab, Jeremiáša, apoštola Pavla

Pán Boh použil Mojžiša napriek tomu, že bol ťažkých úst a ťažkého jazyka, a že sa vyhováral (Ex 4:10). Rachab použil napriek tomu, že bola smilnica a z iného národa (Joz 2:1). Proroka Jeremiáša použil napriek tomu, že sa cítil ako dieťa (Jer 1:6). Apoštola Pavla použil napriek tomu, že prenasledoval cirkev Božiu (Sk 9:21). Tých príkladov z Písma je veľmi veľa.

To najdôležitejšie je, že sa všetci dali použiť. 

Kapitán Moore sa nestiahol do úkrytu, ale urobil jeden malý, dobrý skutok. Napriek tomu, že je starý. A stala sa z toho vec obrovských rozmerov a vplyvu.

Pán Boh nás chce použiť nad naše predstavy

Jedna z našich obáv počas prísnych opatrení je tá, že sme príliš obmedzení, aby sme niečo urobili. Asi nevyvinieme vakcínu proti SARS Cov 2, ale Pán Boh má pre každého z nás svoj zámer, ktorý je jedinečne zladený len s našou osobnosťou, s našou dispozíciou a našimi obmedzeniami. A chce nás použiť nad naše predstavy. On vie, čo môže cez nás urobiť. Dokážeme si nájsť chvíľu, aby sme sa za to modlili? Povedzme mu, aby náš život použil. Poprosme Ho, aby nás zmocnil, aby nás vystrojil, aby z nás urobil nástroje k budovaniu Božieho kráľovstva.

Dnes, zajtra, pozajtra, je čas urobiť niečo dobré pre druhých. Modliť sa. Zavolať. Napísať. Povzbudiť. Vydať svedectvo. Pomôcť. Obdarovať…

Je stále čas na jednoduché, malé skutky. Bez veľkých rečí.

ilustračný obrázok: TASR/AP