Pomoc Ukrajine

Pomoc Ukrajine

Bratia a sestry, priatelia,

Ak sa chcete pridať k tejto práci a okrem modlitieb prispieť praktickou pomocou, budeme vám veľmi vďační. Vyplňte prosím formulár na zistenie možnosti pomoci, ktorý sa vám otvorí po kliknutí na tlačítko Chcem pomôcť Ukrajine.

Priblížim vám novinky a potreby v súvislosti s pomocou Ukrajine.

Transport ľudí z hraníc už pravdepodobne nebude taký potrebný, keďže začala fungovať kyvadlová doprava do Košíc. Ale stále sa môžeme ozvať dobrovoľníkom s konkrétnou potrebou prevozu.

Najväčšia potreba je v našich zborových priestoroch a najviac sily potrebujeme sústrediť cez denné a nočné služby. Denné služby sú na dve zmeny od 7:00 do 14:00 a potom od 14:00 do 21:00. Tu potrebujeme mať vždy 4 ľuďí. Na nočnú službu potrebujeme mať jednu zodpovednú osobu.

Denná služby (prijatie hostí, evidencia, testovania, príprava jedál (jedno teplé jedlo počas dňa a zvyšok suché), pranie a sušenie posteľného prádla a veľa iných vecí)
Nočná služba (byť priamo v budove alebo vedieť byť na telefóne aj v noci a prísť do budovy do 15 min – prijatie hostí, evidencia a testovanie, poskytnutie najakútnejšej potreby ako je strava a posteľ)

Prosíme vás (aj mladých), aby ste sa zapojili do tejto služby. Ak si každý z nás zoberieme jednu zmenu, tak nemáme problém to pokryť. Tí, čo naozaj môžu, zapíšte sa do online tabuľky a ďalej komunikujte s Ági Fedoriakovou.

Manuál pre službu v útočišti BJB pre bežencov z Ukrajiny

Máme pripravené nasledovné priestory na ubytovanie:

 • Jedáleň – matky s deťmi, malé deti, ktoré zvyknú po nociach plakať
 • Horná besiedka (zo schodišťa vľavo)
 • Dorastová miestnosť v podkroví ( zo schodišťa vpravo labyrintom)
 • Pri ubytovaní registrujeme základné údaje o osobách. Tabuľka je na stolíku pri zrkadle vo vestibule.
 • Počas pobytu je potrebne vykonať u všetkých ubytovaných antigénový test. Výsledok sa zapíše do registrácie.
 • Odporúčame sa prezuť do prezuviek, ktoré vieme poskytnúť.
 • Toalety sú aj v podkroví, aj v suteréne.
 • Sprcha je len v suteréne.
 • Práčky sú v suteréne, bielizeň sa dá sušiť na sušiakoch.
 • V ubytovacích priestoroch nedovoľujeme jesť. Na prijímanie potravy je určená kaviareň.
 • Deti sa môžu hrať v „Pierku“, dospelí sú zodpovedný za poriadok.
 • Naše možnosti pre ubytovanie sú obmedzené a sme prvý záchytný bod od východu a aj juhu na Slovensku. Preto ubytovaných povzbudzujeme a pomáhame im nájsť ďalšie miesto a smer ich exodu. Pobyt by nemal presiahnuť 2 – 3 dni/noci.
 • Obliečky, plachty a rôzne potreby, náhradné oblečenie, obuv sú uskladnené v sklade.
 • Strava – ráno a večer studená strava, na obed teplá.
 • Potraviny, riady a kuchynské potreby sú v kuchyni a chladničke.
 • Ak sú finančné výdaje, bločky prepláca Agi Fedoriakova alebo Ivetka Elischerova. Ak nechcete preplatiť bločky dajte do obalu na nástenke v kuchyni. Ich preplatením zo zbierok budeme financovať ďalšie náklady, ktoré vznikajú pri tejto činnosti.
 • Hlavná sála by mala byť uzamknutá.
 • Podľa možnosti uzamykáme aj hlavný vchod. Je tam zvonček pre príchodzích.
 • Služba je prvotne zodpovedná za registráciu a aj testovanie.
 • Po odchode klientov, hneď prezliekame posteľné prádlo, aby bolo pripravené pre ďalších bežencov.
 • Pranie použitého posteľného prádla prevádzajte na 60  ̊C  a používajte dezinfekčnú aviváž. Pračku LG nepreťažujte, max 3 sady a potom pauza.
 • Pračka v sprche LG a staršia sušička Miele je určená pre klientov, nová pračka a sušička Miele pre naše potreby  – posteľné prádlo, uteráky…
 • Buďte obozretný pri príprave jedla, radšej dopredu sa spýtajte čo z momentálnej ponuky budú jesť a aké množstvo. Ich návyky a množstvá sú odlišné od našich. Zbytočne negenerujme zbytky a odpadky.
 • Prichádzajú rodiny s domácimi psíkmi a mačkami. Umiestňujme ich radšej v jedálni a ak tam sú upozornite ďalších prichodzích, že tam sú zvieratá, aby alergici nemali problém.
 • Raz denne je potrebne vydezinfikovať všetky klučky na dverách v celej budove.

Finančnú podporu môžete zasielať na číslo účtu IBAN: SK39 0900 0000 0000 8213 5215

variabilný symbol: 152.

Prečo 152? Symbolický variabilný symbol pre pomoc Ukrajine v našom zbore by mohlo byť číslo 152, čo je výsledok súčtu čísel, ktoré predstavujú poradie konkrétnych písmen v slovenskej abecede U,K,R,A,J,I,N,A.
U38 + K20 + R31 + A1 + J19 + I17 + N25 + A1=152, preto UKRAJINA = 152
Ďakujeme za vašu solidaritu a akúkoľvek pomoc,
zbor BKB Košice

Biblia v Ukrajinskom jazyku

Elektronická verzia Biblie v ukrajinčine i ruštine pričom je to zároveň tlačená aj audio verzia.

Biblia v Ukrajinčine

Biblia v Ruštine

Stiahnite si prípadne kartičku s QR kódom odkazujúcim na Bibliu do mobilu.  Kartičky vám vytlačia podľa vašej potreby lokálne tlačiarne a následne ich môžete distribuovať prichádzajúcim utečencom.

Biblia do mobilu

Biblia do mobilu QR kartičky na tlač

Uzdravenie z traumy (Wicliffe Slovakia)

„Uzdravenie z traumy/Trauma healing“ je materiál, ktorý organizácia Wicliffe Slovakia (ďakujeme za zdieľanie) často používa v oblastiach, kde ľudia prechádzajú alebo prešli cez traumatizujúce obdobie (občianske vojny, prenasledovanie, prírodné katastrofy a pod.)

 

Materiál je dostupný v ukrajinčine i ruštine.

PDF v Ukrajinčine

PDF v Ruštine

Praktické rady pre tých, ktorí pomáhajú

Ľudia utekajúci pred vojnou so sebou nesú stres a traumu zo život ohrozujúceho prostredia – únik z domova, ktorý už nie je bezpečný, stresujúca cesta, strata rodinných príslušníkov. Sú vystrašení a vo svojom prežívaní sú zraniteľní. K ich stresu môže prispieť aj neistota sociálneho zabezpečenia v novej krajine a nového právneho statusu, život v zlých podmienkach, nedostatok hmotných
a finančných zdrojov, či jedla.

Užitočné info na ktopomozeukrajine.sk

Omaľovánky pre deti v Ukrajinčine

Omaľovanky pre deti poskytla sietpomoci.sk.

Ak viete o niekom, komu by sa zišli, aby spravili radosť, pošlite prosím ďalej alebo vytlačte a doručte  … nemusia to byť konkrétni utečenci, ale niekto kto je s nimi v kontakte, či už jednotlivci alebo organizácie.

Post traumatický syndróm je sila už pre dospelého nie to ešte pre dieťa, tak nech majú aspoň kúsok detstva ešte pri sebe.

ČESKO - UKRAJINSKÝ SLOVNÍK užitočných fráz

Kompletný materiál so všetkými slovníkmi na stiahnutie tu: https://bit.ly/cz_uk_slovnik

pripravila: Tereza Javornická (ďakujeme)

O2 pomoc Ukrajine

Na stránke nájdete informácie v slovenskom aj ukrajinskom jazyku ohľadom pomoci O2 Ukrajine. O2 ponúka bezplatné SIM karty s kreditom 5€ a 15GB dát na mesiac. Volania na Ukrajinu sú aj po prečerpaní kreditu za cenu miestnych hovorov. O2 ponúka aj pracovné miesta a športovú akadémiu Mateja Tótha pre deti zdarma.

Online škola pre deti z Ukrajiny

Deti z Ukrajiny sa môžu učiť online vo svojom rodnom jazyku …

Rozprávky na počúvanie, pozeranie, čítanie

Rozprávky pre deti z Ukrajiny v ich jazyku. Ak vám nefungujú hypertextové odkazy, skúste ich nakopírovať do prehliadača.
👉 Ukrajinské vydavateľstvo Starý Lev sprístupnilo zadarmo niektoré e-knihy, aby pomohli rozptýliť pozornosť malých detí pri čítaní: http://bitly.ws/oQDE
Ponúkame tiež na zhliadnutie desiatok videí, v ktorých ukrajinský autori čítajú deťom úryvky zo svojich kníh: http://bitly.ws/oQP6
👉 Vydavateľstvo Morning poskytuje detské knihy v elektronickom formáte zadarmo. Obsah sa dá stiahnuť a čítať bez prístupu na internet. Web BaraBooka:
👉 V telegramovom kanáli Pavlush a Yalush je možné stiahnuť si audio príbehy, ktoré budú rovnako dostupné aj bez internetu: https://t.me/pavlushaiyava
👉 Ďalší kanál telegramu s názvom 💫 Audiokazky 🌟✨💫 Аудіоказки 🌟✨ audiokazakami v ukrajinčine, na ktorom sa dajú audio príbehy sťahovať a počúvať bez internetového pripojenia: https://t.me/kazky_ukr
👉 Vydavateľstvo Yakaboo otvorilo bezplatný prístup k audio a e-knihám v mobilnej aplikácii: https://bit.ly/3CcZG92
👉 MEGOGO otvorilo bezplatný prístup ku karikatúram, filmom a audioknihám https://bit.ly/35KLwjg
👉 Portál s digitálnym obsahom KuboMedia.sk, ponúka niekoľko ukrajinských rozprávok s krásnymi ilustráciami na čítanie. Na portáli je potrebná registrácia, ktorá je tiež bezplatná: https://app.kuboknihy.sk/
KUBO – detské knihy má aj aplikáciu dostupnú cez App store.
👉 Združenie poľských knihovníkov SPB ponúka na svojej stránke detské knihy v ukrajinskom jazyku na stiahnutie zadarmo: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=24160&prev=1
👉 Rozprávky na stiahnutie môžu rodičia, či učitelia a ľudia z pomáhajúcich profesií nájsť aj na web stránke Bibliokid: https://www.bibliokid.if.ua/
👉 Animované rozprávky zadarmo si môžu pozerať cez portál Kinoguru: https://kinoguru.be/multfilmy/
👉 Český Obchudek Vendula ponúka česko-ukrajinské a slovensko-ukrajinské pexeso a omaľovánky zadarmo na stiahnutie:
👉 Audioknihy v ukrajinčine pre deti je možné nájsť aj na 4read portáli: https://4read.org/dytlit/
Linky na piesne
👉 Výber ukrajinský pesničiek pre deti: https://bit.ly/ukrainesongforkids
Vzdelávací obsah
👉 Ukrajinské deti sa môžu zaregistrovať na online vyučovanie, ktoré tvoria ukrajinskí učitelia: http://schooltogo.online/…
👉 Nová ukrajinská škola zorganizovala sériu informatívnych online stretnutí s učiteľmi. Plán stretnutí je denne aktualizovaný: https://bit.ly/3sDR87P

 

Z aktuálneho diania