Smilná žena, ale tak isto aj žiadostivosť (predstava hriešneho aktu), disponujú mnohým umením, ktoré dokážu používať a tak postupne nakloniť hlúpeho muža a zvábiť ho trošku po troške domnelou hladkosťou pier, pričom tie isté pery budú po vykonaní hriechu plné horkosti, dechtu a smrti (Príslovia 5,3–6).
Blog Shortcode
15. deň – Pracovitosť lepšia ako lenivosť

Lenivec je tak bláznivý, že je schopný vymyslieť si aj leva na ulici, aby mal výhovorku a nemusel ísť do práce. Lenivec je tragédia. Obyčajné zodpovednosti sú pre neho nezdolateľné. Paralyzujú ho absurdné strachy a tvorí si výhovorky, prečo nepracovať.
14. deň – Pokora lepšia ako pýcha

Pýcha obsadzuje prvé miesto v zozname vecí, ktoré Boh nenávidí (Príslovia 6,16), je to pre Neho ohavnosť (Príslovia 16,5). Pýcha je arogantný postoj srdca, ktorému chýba reálny pravdivý pohľad na seba a Boha, čo ústi do snahy kradnúť slávu Bohu pre seba. Pýcha sa nielen snaží ukradnúť slávu Bohu — ona si skutočne myslí, že si ju zasluhuje. To je jej fantasmagorické bláznovstvo.
13. deň – Poučiteľnosť lepšia ako nenapomenuteľnosť

Pán Boh hovorí, že múdry človek bude poučiteľný, napomenuteľný, bude dávať pozor na napomínania a usmernenia iných, no hlavne na napomínania Písma a Ducha Svätého. Ľudia sa pri povzbudzovaní či napomínaní môžu zmýliť (aj keď to možno myslia dobre), ale Božie Slovo sa nemýli — nikdy.
12. deň – Stráž svoje myšlienky

Písmo používa výraz „srdce“ pre sídlo pocitov, myšlienok a rozumu človeka. Je veľmi dôležité regulovať či strážiť, čím sa zaoberá moja myseľ, lebo ako vraví nás druhý verš: Ako človek premýšľa, taký je, a takým sa stane.
11. deň – Sebaovládanie lepšie ako sila

Povedzme si to najdôležitejšie hneď na začiatok: Ak sa nenaučíš ovládať svoje vášne, budú ovládať ony teba, až ťa nakoniec zničia. Aj u starých ľudí, no obzvlášť u mladých, sa silne rozvíjajú rôzne túžby, ktoré ak ostanú nekontrolované, postupne privedú človeka do ruin.
10. deň – Poslúchať a ctiť si rodičov

Keď je dieťa v rodičovskej domácnosti vychovávané k dospelosti pod správou a autoritou rodičov, jeho hlavná zodpovednosť od Boha je poslúchať a ctiť si rodičov (Efezským 6,1–3). Toto pravidlo je univerzálne a jediná výnimka je, ak by rodičia prikazovali dieťaťu urobiť hriech. Keď dieťa dospeje, dynamika poslušnosti sa zmení — dieťa vytvorí vlastnú rodinu, kde budú fungovať už iné autority — no prikázanie ctiť si rodičov ostáva v platnosti.
Zborový výlet na Alpinke – keď sa stretne veľká rodina

V sobotu sme ako zbor strávili nádherný spoločný deň na Alpinke. Počasie nám prialo – Pán Boh nás obdaroval krásnym slnečným dňom, ktorý bol ako stvorený na oddych v prírode, rozhovory a spoločné zážitky.
9. deň – Pravda lepšia ako lož

Boh je pravda (Ján 14,6), zo svojej svätej podstaty musí nenávidieť, nenávidí a je mu ohavnosťou opak pravdy, teda lož (klamstvo). Dnešný postmoderný svet zavrhuje myšlienku, že existuje len jedna objektívna pravda uprostred miliónov lží a zastáva pozíciu, že každý človek, ak verí dostatočne úprimne, dokáže mať svoju vlastnú subjektívnu verziu pravdy.
8. deň – Mlčanie lepšie ako hovorenie

Ako sa vraví, "hovoriť je striebro, mlčať je zlato." Vo všeobecnosti si to vyžaduje veľkú múdrosť, keď si už človek zaumieni aj otvoriť ústa, aby z nich vyšlo niečo dobré, sväté, pravdivé, rozumné, na budovanie. Problém s ústami a slovami je však ten, že "z plnosti srdca hovoria ústa" (Matúš 12,34), teda aké je srdce, také budú aj ústa. Inými slovami, špinavé slová svedčia o špinavom srdci. Aby dokázal človek opraviť a vyčistiť svoje ústa a slová, potrebuje mať vyčistené srdce. Vyčistiť srdce nedokáže ľudská snaha ani disciplína, to dokáže len Boh skrze zástupnú obeť Pána Ježiša Krista a moc Ducha Svätého.
7. deň – Opatrnosť lepšia ako naivita

Opatrnosť či obozretnosť je schopnosť rozumne, rozvážne, pokojne, múdro a premyslene uvažovať a následne konať. Naivita je hlúpa prostoduchosť, možno až drzá či pochabá sebaistota, ktorá neuvažuje, nepremýšľa, ktorá žije v sebaklame, ktorá rovno koná v domnení, že sa veci vyvinú tak, ako si to predstavuje.
6. deň – Bezúhonnosť lepšia ako bohatstvo

Pravá múdrosť je v Prísloviach označovaná nielen ako poznatky (informácie) či schopnosť spájať si tieto poznatky do logických súvislostí (aj keď múdrosť tieto veci istotne zahŕňa). Pravá múdrosť je praktické žitie v morálnej integrite či bezúhonnosti. Pravá múdrosť znamená žiť spravodlivý život podľa Božieho Slova.